Orhideje na Polšniku

Letošnji pohod Od cerkvice do cerkvice sta obiskala velika poznavalca in ljubitelja orhidej g. Nejc Jogan (izredni profesor za področje botanike, univerzitetni diplomirani biolog) in ga. Jelka Jantol (predsednica društva LILA).  Našla sta veliko orhidej, ki rastejo po naših travnikih in gozdovih. Res imamo veliko bogastvo. In za vse, ki imate radi rožice, sta pripravila tudi zapis ter veliko fotografij. Iskreno se jima zahvaljujem za ves trud, fotografije in  zapis.

............................................................... 

»Ob poti pohoda Od cerkvice do cerkvice je še dovolj ohranjenih pustih (negnojenih) travnikov, da lahko po njih občudujemo divje vrste orhidej. Še posebej veliko jih lahko vidimo prav v začetku junija, a nekatere so tedaj tudi že odcvetele.

Med prvimi znanilkami pomladi sta na suhih travnikih trizoba (Orchis tridentata) in navadna kukavica (Orchis morio), ki zacvetita že aprila in se ponekod pojavljata množično. Malo kasneje zacveti zvezdnata kukavica (Orchis signifera), ki jo najdemo po podobnih rastiščih, a rada ima delno zasenčenost, tako da je včasih kar pogosta pod osamljenimi sadnimi drevesi.

Maja zacveti na pustih suhih travnikih pikastocvetna kukavica (Orchis ustulata), po gozdovih pa najprej jajčastolistni muhovnik (Listera ovata) in zanimiva rjava gnezdovnica (Neottia nidus-avis), kmalu za njima pa tudi dolgolistna (Cephalanthera longifolia) in bleda naglavka (Cephalanthera damasonium), ki jima sledi bolj na gozdnih robovih Fuchsova prstasta kukavica (Dactylorhiza fuchsii) ter hkrati z njo dvolistni (Platanthera bifolia) in zelenkasti vimenjak (Platanthera chlorantha). Na redkih še ohranjenih močvirnih travnikih pa v tem času lahko vidimo majsko prstasto kukavico (Dactylorhiza majalis). Konec maja in v začetku junija na suhih travnikih zacvetita navadni kukovičnik (Gymnadenia conopsea) in navadna oblasta kukavica (Traunsteinera globosa).

Že v začetku poletja po gozdovih razmeroma pogosto vidimo cveteti širokolistno močvirnico (Epipactis helleborine), v svetlih toplih gozdovih na nekoliko skalnatih pobočjih pa cvetita rdeča naglavka (Cephalanthera rubra) in temnordeča močvirnica (Epipactis atrorubens).

Na širšem območju Polšnika bi zagotovo lahko našli še katero od vrst divjerastočih orhidej, recimo že spomladi v toplih gozdovih bledo kukavico (Orchis pallens), na zakisanih gorskih travnikih  bezgovo prstasto kukavico (Dactylorhiza sambucina) in zeleni volčji jezik (Coeloglossum viride), po pustih suhih travnikih pa kako od redkih vrst mačjih ušes (Ophrys sp.).

Na toplih suhih travnikih bi lahko kje cvetela čeladasta kukavica (Orchis militaris) in piramidasti pilovec (Anacamptis pyramidalis), na močvirjih pa mesnordeča prstasta kukavica (Dactylorhiza incarnata) ter kasneje poleti navadna močvirnica (Epipactis palustris).

Mera bi bila polna, če med vresjem pod rdečim borom kje najdemo tudi plazečo mrežolistnico (Goodyera repens), v jeseni pa na kakem pustem suhem travniku zavito škrbico (Spiranthes spiralis).

Nejc Jogan, izredni profesor za področje botanike, univerzitetni diplomirani biolog

Foto: Nejc Jogan in Jelka Jantol

 
Klikni slike za povečavo

Všeč? Delite z drugimi.